Botox – terapia botulinowa

BOTOX – TERAPIA BOTULINOWA

 • Czym jest Botox?
  Botox (toksyna botulinowa ) jest najpopularniejszą metodą wygładzania zmarszczek głównie w górnej części twarzy (tzw. kurzych łapek, gładzizny czoła , lwich zmarszczek ). Preparat powoduje odprężenie i zrelaksowanie mięśni twarzy, dzięki czemu pacjenci uzyskują naturalny wygląd.
 • Jak działa Botox?
  Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu w małej dawce w kilka precyzyjnie wybranych miejsc na twarzy. Botox uniemożliwia przepływ impulsów nerwowych płynących z mózgu do wybranych tkanek mięśniowych. Ponieważ mięśnie są odprężone – zmarszczki w tej okolicy po prostu nie powstają.
 • Jak długo trwa zabieg?
  Zabieg trwa około 10 minut, a większość osób może wrócić do normalnych zajęć, natychmiast po wykonaniu zastrzyku.
 • Czy leczenie jest bezpieczne?
  Botox posiada bardzo dobry profil bezpieczeństwa. Od ponad 10 lat preparat jest stosowany w medycynie estetycznej. Działanie niepożądane, o ile występują, są zwykle łagodne lub umiarkowane i mają najczęściej odwracalny charakter. Warto pamiętać, że wybierając doświadczonego lekarza, minimalizujemy ryzyko działań niepożądanych. Lek stosuje się nawet u dwuletnich dzieci cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce.
 • Jak długo utrzyma się efekt leczenia?
  Efekty zauważalne są już po dwóch lub trzech dniach, efekt końcowy jest widoczny już siódmego dnia. Botox zazwyczaj redukuje zmarszczki o około 80 procent. Pacjenci są zwykle w wieku 35 – 60 lat. Efekty nie dla wszystkich mogą być jednakowe, trzeba również pamiętać o tym, że są one tymczasowe i utrzymują się od 3-6 miesięcy.
 • Jakie są przeciwwskazania?
  Zabiegu nie wykonujemy u kobiet w ciąży i karmiących piersią , u osób o znanej nadwrażliwości na którykolwiek ze składników, pacjentów z uogólnionym zaburzeniem funkcji mięśni np. miastenia , osób leczonych lub mających być leczonymi antybiotykami z grupy aminoglikozydów lub spektynomycyny oraz osób z infekcją lub stanem zapalnym w miejscu planowanego wstrzykiwania.